Jdi na obsah Jdi na menu
 


CODA

(1984 – s přestávkami dodnes) (Karlovy Vary)

Založení hard rockové skupiny Coda se datuje do listopadu 1984, kdy se zpěvák a hráč na klávesové nástroje Martin Uxa obklopil stejně smýšlejícími hudebníky: baskytaristou Robertem „Bráchou“ Šobinem, bubeníkem Karlem Hrabákem a kytaristou Karlem Idlbekem. Tuto čtveřici pak v březnu 1985 ještě doplnil zpěvák Jan Haško.

První vystoupení band absolvoval v dubnu téhož roku v Řevničově a od té doby se stal celkem oblíbenou součástí různých rockových soutěží (např. 2. místo na festivalu Rock Vysočina ´85 v Havlíčkově Brodě) a přehlídek (třeba Rockové maratony). V roce 1986 přišly první personální změny: Hrabák se epizodně (asi na půl roku) stal členem podobně hrajícího plzeňského spolku Odyssea - v tom čase ho nahradil Miroslav Cicko, a celkem nedobrovolně opustil Codu i kytarista K. Idlbek, přičemž jeho vystřídal stejný nástroj ovládající Ladislav Vnučko. Tehdy kapele vyšel první pantonský singl a dokonce natočila i celé album s názvem „Cesta životem“, ovšem jelikož ji v té době (1987) postihl zákaz, desku nakonec Panton nevydal.

V únoru 1988 odešel L. Vnučko a protože jeho nástupce Jiří Čech se v Codě ohřál jen půl roku a v říjnu ho nahradil opět Idlbek, kapela se po dvouleté spirále personálního víření vrátila zpátky k původní sestavě (Uxa, Šobin, Haško, Hrabák, Idlbek).

Karlovarská formace Coda, ač vznikla a působila v době rozvíjejícího se českého heavy metalu, se k této vlně tvrdého rocku nikdy nepřihlásila a spíše dávala vzpomenout odkazu starších světových kapel ze sedmdesátých let – Black Sabbath, Deep Purple a hlavně Led Zeppelin, podle jejíž posmrtné desky (no, nejspíš „Coda“, ne?) se také pojmenovala. Její velmi profesionálně odehraný hard rock s celkem náročně pojatými aranžmá a českými texty dokázal dostávat do varu fanoušky jak na tancovačkách tak i na samostatných koncertech.